Bendigo Diocese Anglican Churches and Anglican church groups and Anglican Mission groups plus ministries groups

Ministryblue.com is operated by Rob Lamont - Christian Youth Resources, Australia
Ministryblue aims at getting free, cheap or innovative resources for Churches, not for profits, missions , school and similar groups in Australia
HOMEMonthly Specials  | Projector Hire
  PROJECTORS
Data Projector Hire
Screen Hire
Screens
OHP's
   



Bendigo Diocese
of the Anglican Church of Australia
Anglican, Australia   *****   Bendigo

The original Diocese of Bendigo was created under The New Dioceses Act 1901 of the Synod of the Diocese of Melbourne and came into being on the enthronement of the first Bishop on 5th March, 1902. It comprised the central part of Victoria, north of the Great Dividing Range.

The Diocese of St Arnaud, created by the Diocese of Ballarat and comprising the northern part of that Diocese, came into being on the enthronement of its first Bishop on 30th September, 1926.

On 1st January 1977, the two Dioceses amalgamated to form the present Diocese of Bendigo which comprises broadly that part of Victoria north of the Great Dividing Range and west of the Goulburn River, except that in the west the boundary skirts the Wimmera on a line roughly parallel to the Murray River. The area of the Diocese is approximately 65,000 square kilometres.

COMPUTERS
Web hosting
New Software
Free Software
Free Microsoft Software


  KEVIN CRAIG
Kevin Craik including - Screens, OHP's and chairs

MINISTRYBLUE
CONTACT
Rob Lamont
Mobile 0416 118813

Newport, NSW
 
rob@ministryblue.com

  What is Ministryblue? | How to advertise with Ministryblue | A-Z Index | Who is Rob Lamont? |Our Sponsors |What's new on site |Monthly EMAIL

Australian Churches  | Bible Studies   | Bible Colleges   | Game idea


Bendigo Cathedral 54435061
6-8 Myers Street, Bendigo
Sunday
8.00 am HC (Book of Common Prayer)
10.00 am HC with Choir and Sunday School
Week Day Worship
HC:Tues 12.30 pm, Wed 10.30 am and Thurs 12.30 pm
Bendigo North 54422875  

St Clement’s, Huntly (Midland Highway - opposite North Central Catchment Management Authority
10.30 am -- Holy Communion (1st Sunday)
5 pm -- All Sundays except 1st Sunday)
St Luke’s, White Hills (492 Napier Street)
10.30 am -- Holy Communion
Wednesdays 10 am -- Eucharist in the tradition of the Iona Community
St John’s, North Bendigo (cnr Smith and Bayne Streets)
 am -- Holy Communion
Castlemaine 5472 1137

Christ Church, Agitation Hill, Mostyn Street, Castlemaine
Wednesday      10.00 am Eucharist
Sunday            8.00 am Eucharist & 10.30 am Choral Eucharist with Sunday School
The Principal Holy Days and Festivals (Holy Days) are celebrated at Christ Church.
St. John’s, Fryer’s Road, Chewton (2nd and 4th Sundays of the month)
Sunday            9.15 am Eucharist
The Principal Holy Days are celebrated at St. John’s.
St. Mary’s, Midland Highway, Elphinstone (1st and 3rd Sundays of the month)
Sunday            9.15 am Eucharist
Central Mallee 5092 2452
Ouyen All Saints, Cnr Hunt Street and Martin Avenue, Ouyen
Underbool  Christ the Worker, Cnr Malkin Ave and Fasham Street, Underbool
Walpeup  Anglican/Uniting Church, Cnr Richardson Street and Hopetoun-Walpeup Road, Walpeup 
Patchewollock  Anglican/Uniting Church, Cnr Currawa and Yenolom Streets, Patchewollock

Charlton-Donald 5491 1656
St Paul's, Rundle Street, Birchip
Charlton  St Martin's, Armstrong Street, Charlton
Donald  St George's, Blair Street, Donald
Fenton's Creek  Wedderburn-Logan Road, Fenton's Creek
Wedderburn  Holy Trinity, Kerr Street (cnr Wilson Street), Wedderburn

Cohuna (Gannawarra Cluster) 5452 2138

Cohuna: Sunday, 9.30 am
Leitchville:
1st, 2nd and 4th Sundays – 9.30 am
3rd Sunday – 11.00 am
Gunbower
1st Sunday – 11.00 am
2nd, 3rd and 4th Sundays – 11.00 am (with UCA)
Daylesford

St. Matthew’s, Hepburn   
8.00am - Sunday Eucharist
Christ Church, Daylesford
10.00am - Sunday Eucharist
St. John’s, Glenlyon
11.00am - Sunday Eucharist (1st and 3rd Sundays)
Eaglehawk 54468251

St Jude's Taylor St California Gully
Sunday 8:45am Traditional, 10.30 am Contemporary, 6pm The Gathering
[informal'/interactive]
Wednesday:30pm Wellspring Healing Service

Benetas-St Laurence Crt Upper California Gully Rd
Wednesday [1st 3rd & 5th] 11am hostel library

St Peter's - Church St Eaglehawk
Wednesday 1pm-4pm Hands on Health - free massage, chiropractic, scenar
therapies [by appointment only]
Friday 6pm FREE Community Meal

Inq Andrew 0419 433 281 ehwkanglican@gmail.com [
www.eaglehawkanglican.org.au]

Youth Ministry contact Paul 0431 542 5076 genconyouth@gmail.com
Echuca 5480 2159


Sunday: 8.00 am Eucharist
10.00 am Sung Eucharist
Wednesday: 10.00 am Eucharist
Saturday: 6.00 pm Eucharist
Elmore 54326058
St Peter’s Elmore
St John’s Colbinabbin
St Mary’s Raywood
St George’s Goornong
1st and 3rd Sundays of the month:
9.15am Holy Communion -- St Peter's Elmore
11.15am Holy Communion -- St Mary's Raywood
2nd and 4th Sundays of the month:
8.00am Holy Communion -- St George's Goornong
9.15am Holy Communion -- St Peter's Elmore
11.00am Holy Communion -- St John's Colbinabbin
5th Sunday
Golden Square
Sr Marks
9.00am Sundays
11.00am Thursdays
Heathcote 5433 4071
St John's Heathcote 10 am Holy Communion
House of True Light 5443 0872
The House of the True Light has been established to reach out to the Chinese and Asian communities in Bendigo.
Sunday, 1.30 pm at View Hill
Inglewood
St Augustine’s Inglewood
Holy Trinity Bridgewater
St John’s Newbridge
St Saviour’s Serpentine
St John the Baptist Rheola
St Mary’s Kingower
Inglewood: 9.30am each Sunday
Newbridge 8.00am 2nd and 4th Sunday
Bridgewater 11.00am 1st and 3rd Sunday
Rheola 11.00am – 2nd Sunday
St. Mary’s Kingower – 11.00am – 5th Sunday
Serpentine – No regular services
Kangaroo Flat (03)54477427

St Mary's, 195 High St. Kangaroo Flat, 3555
Sunday 9.30am Sung Eucharist and Sunday School (in term times)
1st Sunday each month - 6pm Evening Prayer followed by Fellowship tea
1st,3rd,5th Wednesday  - 10am Midweek Eucharist, St Mary's
2nd  &  4th Wednesday - 10am Eucharist at St. Laurence Court Hostel
Kerang (Gannawarra Cluster)
5452 2449
St John’s, Kerang
1st Sunday of the month:
8.00 am Holy Communion
9.30 am Non-Eucharistic Service
2nd Sunday of the month:
8.00 am Holy Communion
9.30 am Sung Communion
3rd Sunday of the month:
8.00 am Holy Communion
9.30 am Non-Eucharistic Service
4th Sunday of the month:
8.00 am Holy Communion
9.30 am Sung Communion
5th Sunday of the month:
8.00 am Holy Communion
10.00 am Special Service
Kyabram 5852 1039
St Andrew’s Kyabram
9:00 am a traditional prayer book service
10:45 am an informal service (with Children’s ministry)
5pm (1st Sun) prayer and meditation service
5pm (3rd Sun) praise service
Kyneton 5422 1025
St Paul's Kyneton
St John's Malmsbury
Holy Trinity Taradale
Barfold Union Church
Kyneton – St Paul’s – Wednesdays at 10.00 am; Sundays at 9.30 am.
On alternate Wednesdays at 3.30pm, Communion is held at the
Ray M Begg Hostel
Malmsbury – St John’s – 11.00 am on 1st and 3rd Sundays
Taradale - Holy Trinity - 8.00 am on 2nd and 4th Sundays
Lockington 5486 2466
St Mary’s, Lockington
St Paul’s, Mitiamo
St David’s, Milloo
St Luke’s, Dingee

Maldon 54752221
Holy Trinity Maldon
All Saints Newstead
All Saints Eastville
Holy Trinity Yandoit
St Paul’s Laanecoorie
Holy Trinity, High St Maldon
8:00am Eucharist
9:30am Eucharist (1st and 3rd Sundays)
10:00am Eucharist, Wednesdays
All Saints, Panmure St Newstead
9:30am Eucharist (2nd and 4th Sundays)
St Paul’s Laanecoorie
11:15am Eucharist (4th Sunday)
All Saints Eastville
11:00am Eucharist (1st and 3rd Sundays)
Holy Trinity Yandoit Hill
7.00 pm  Combined with the Uniting Church (1st Sunday) 
11:15am Eucharist (2nd Sunday)
On the fifth Sunday of the month a 10:30am Eucharist rotates between the centres.
Maryborough with Avoca 5460-5964
Christ the King Maryborough
St John’s Dunolly
St Paul’s Carisbrook
St Michael & All Angels Talbot
St John the Divine Avoca
St Mary & St John Barkly
St Mark’s Elmhurst
St Paul’s Moonambel

Mooroopna
Evangelical church
5825 2031
Mooroopna Anglican Church,
Cnr Young and Camp Streets, Mooroopna
Sunday 9.30am Anglican Prayer Book service
Sunday 5.00pm Contemporary service for families and young people
Northern Mallee 5023 8265 Mildura
Irymple
Merbein
Red Cliffs
Meringur
Nangiloc
St. Margaret's, cnr Deakin Ave & Eleventh St, Mildura -- 8.00am, 10.00am
St. Luke's, Koorlong Ave, Irymple (near Town Centre) -- 10.00am
St. John's, cnr Box & Smith Sts, Merbein -- 10.00am
All Saints', adjacent to the Pioneer Village, Meringur -- 5.30pm, first Sunday of the month
Weekday services:
Monday - 5.30 pm at St Margaret's
Tuesday - 1.00 pm at St Margaret's
Wednesday - 4.30 pm at St John's
Thursday - 12.30 pm at St Margaret's
Our Place (03)5446-2527 30 High Street, Eaglehawk
Kerang Vic 3579

Pyramid Hill/Boort (03)54552844
St Thomas’ Pyramid Hill
St Andrew’s Boort
St John’s Bears Lagoon
St Mark’s Calivil
First Sunday of month:
9.00 am St. Thomas', Pyramid Hill - Eucharist
9.00 am St. Andrew's, Boort - Morning Prayer (lay led)
11.00 am St. Mark's, Calivil (with St. John's, Bear's Lagoon) - Eucharist
Second Sunday of month:
9.00 am St. Thomas', Pyramid Hill- Eucharist
11.00 am St. Andrew's Boort - Family Service - Eucharist
Third Sunday of month:
9.00 am St. Andrew's, Boort - Eucharist
9.00 am St. Thomas' Pyramid Hill - Morning Prayer (lay led every second month, the other month visiting Tyndale Uniting Church)
11.00 am St. John's, Bear's Lagoon (with St. Mark's, Calivil) - Family Service - Eucharist
Fourth Sunday of month:
9.00 am St. Andrew's, Boort - Eucharist
11.00 am St. Thomas', Pyramid Hill - Eucharist
Quambatook (Gannawarra Cluster) 5452 2138
Quambatook Co-operating Parish with centres in Quambatook and Lalbert.
The parish of Quambatook is part of the Gannawarra cluster.
Quambatook – Sunday at 9.30 am
Lalbert – 1st and 3rd Sundays – 7.00 pm in wintertime and 7.30 pm in daylight saving time
Robinvale/Manangatang
St Peter's Robinvale
St Andrew's Manangatang
Congregation of St Philip's Boundary Bend
St. Peter's Robinvale
9.30am -- Holy Communion and Sunday School (every Sunday)
7.00pm -- Informal Service in the Rectory lounge (every Sunday)
St. Andrew's Manangatang
11.30am -- Holy Communion (2nd and 4th Sundays)
St. Philip's Robinvale
7.30pm -- Holy Communion (2nd and 4th Wednesdays)
Rochester 5484-2577
Holy Trinity Anglican Church, Rochester

Sunday – 8.00 am Eucharist; 9.30 am Eucharist
First Sunday in the month – 8.00 am Eucharist, 10.00 am Kids’ Church
South East Bendigo 5443 3482
Holy Trinity, Flora Hill
Christ Church
East Bendigo
St Stephens, Emu Creek
Holy Trinity, 14 Keck Street, Flora Hil
Sunday
8am - Holy Communion
9.30am - Morning Prayer (1st and 3rd Sundays), Holy Communion other Sundays
6.30pm - Contemporary service
11am - Family Service (1st and 3rd Sundays)
Wednesday
10am - Holy Communion
Christ Church, Cnr Barr Street and Strickland Road, East Bendigo
Sunday 11am - Holy Communion
St Stephens, Hargreaves Road, Emu Creek
Sunday 9am - Holy Communion
Sunraysia South 5024 2521

Sunday 10:30am (with Sunday School).   Followed by fellowship lunch in the church hall.
Wednesday 9.30 Holy Communion in the chapel.
St Arnaud
5495 1813
Christ Church Old Cathedral St. Arnaud
St. David’s Bealiba
All Saints Emu
St. Peter’s Carapooee
Bishop James Camp and Conference Centre with St. Matthew’s Chapel Stuart Mill.
Christ Church Old Cathedral, Cnr Queens Avenue and Raglan Street, St Arnaud
10 am every Sunday
Eucharist (1st Sunday of the Month)
Family Contemporary Eucharist (2nd Sunday of the Month)
Solemn High Mass (3rd Sunday of the Month)
Family Contemporary Eucharist (4th Sunday of the Month)
St David’s,  Davies Street, Bealiba
8am Eucharist (1st and 3rd Sunday)
All Saints, St Arnaud-Bealiba Road, Emu (south of Emu Hall)
4.30 pm Eucharist (2nd and 4th Sunday)
Swan Hill 5032 1246
Christ Church, Swan Hill
All Saints’, Nyah West
Holy Trinity, Ultima
SWAN HILL
Sundays
8 am Holy Eucharist (The traditional form of sung service with hymns and organ music.)
9.30 am Holy Eucharist and Sunday School (The more relaxed service with contemporary church music (piano,saxophone, guitar) and the service is followed by a 'fellowship cuppa' Sunday School is conducted in a meeting room of the Parish Centre throughout school terms
Wednesdays
10 am Holy Eucharist and fellowship
Third Thursdays of the month
7.30 pm Non denominational Healing Service - Open to all comers and all faiths (as indeed are ALL of our services!)
ULTIMA
Second and Fourth Sundays of each month
11.30 am Holy Eucharist
NYAH DISTRICT (NYAH WEST)
First and Third Sundays of the month
11.15 am Holy Eucharist
Second and Fourth Sundays of each month
5 pm Holy Eucharist
Tatura 5824 1170
All Saints’ Tatura
St John’s Toolamba
All Saints, Tatura
1st & 2nd Sunday of the month - 9:00 a.m.
3rd Sunday of the month - 10.30 am - Family Service & Sunday School
4th Sunday of the month - 10:30 a.m - Holy Communion & Sunday School
St John’s, Toolamba
1st & 2nd Sunday of the month - 10:30 a.m.
3rd & 4th Sunday of the month - 9:00 a.m.
5th Sunday of the month contact the parish
Tongala
St James’, Tongala
St Matthew’s, Stanhope
St James’, Tongala
9.00am – Sunday Morning – Holy Communion
9.15am – Wednesday Morning – Morning Worship
St Matthew's, Stanhope
11.00am – Sunday Morning – Holy Communion – St Matthew’s
Tyrrell (Sea Lake/Woomelang)
The congregations of Sea Lake and Woomelang
The Uniting Church of Australia provides hospitality to Anglicans of the former Parish of Tyrrell.

View Hill Fellowship 5441 4070
Contemporary 12 Mackenzie Street, Bendigo) Sundays 10:00am
Woodend 5427 2460
St Mary’s Woodend
St George’s Trentham
All Saints’ Blackwood




Ministryblue is a fun hobby (ministry) for Rob Lamont - This is not my paid work but what I do in my spare time.

EMAIL :  rob@ministryblue.com
Christian Youth Resources, Australia Other Web Centre
 
 
 
Australian Anglican Churches and Anglican church groups and Anglican Mission groups plus ministries groups